+48 32 3396901 pmms@jm.pl

Podwyżki cen prądu są uciążliwe. Tym bardziej, gdy nie mamy kontroli nad tym, jak energia elektryczna w naszej firmie jest zużywana. Gdy wiemy gdzie i w jaki sposób zużywamy energię elektryczną, jest nam łatwo nią zarządzać jak i również przewidzieć jej późniejsze koszty, eliminując przy tym ryzyko nieświadomego marnowania energii.

Często wydaje nam się, że takie rozwiązania monitoringu zużycia energii elektrycznej są bardzo kosztowne jak i również inwestycja w system oszczędzania energii elektrycznej w przyszłości nam się nie zwróci. Dzieje się tak przez znane na rynku kosztowne urządzenia do pomiaru zużycia energii elektrycznej, na które mogą sobie pozwolić tylko duże firmy. Dzięki JM elektronik i ICP DAS – światowego formatu producenta automatyki przemysłowej z Tajwanu- ceny zakupu monitoringu do oszczędzania energii elektrycznej są przystępne. Dzięki niższym kosztom ich zakupu, nasze rozwiązanie PMMS czyli Power Monitoring & Management Solution, umożliwia firmom szybki zwrot z inwestycji w monitoring zużycia energii elektrycznej. A samodzielne wdrożenie go nie sprawia problemów. Potrzeba tylko by zatrudniony lub współpracujący z firmą automatyk poświęcił trochę swojego czasu na pozyskanie nowej wiedzy, a w przypadku problemów- dodatkowym wsparciem służą mu inżynierowie JM elektronik.

Monitoring zużycia energii elektrycznej PMMS składa się z trzech warstw: warstwy pomiarowej energii, koncentratora danych oraz oprogramowania gromadzącego informacje.

Warstwa pomiarowa monitoringu zużycia energii elektrycznej składa się z urządzeń pomiarowych które między innymi mierzą z dużą dokładnością do szóstej harmonicznej, moc czynną, bierną, pozorną, napięcie i natężenie prądu. Urządzenia wchodzące w skład monitoringu zużycia prądu występują w wielu wersjach. Zróżnicowanie wśród urządzeń pomiarowych pozwala na dobór optymalnej konfiguracji w monitoringu zużycia energii elektrycznej. Więcej informacji o elementach PMMS znajdą Państwo pod linkiem>>

Monitoring zużycia energii elektrycznej warstwa druga to: koncentrator danych. Zbiera dostępne informacje z urządzeń pomiarowych. W naszych rozwiązaniach występuje między innymi koncentrator WISE-5231>> lub PMC-5231>> . Z wykorzystaniem koncentratora dane te mogą być lokalnie gromadzone i prezentowane.

W rozwiązaniu PMMS kluczową rolę odgrywa oprogramowanie PMC Data Server czyli trzecia warstwa w instalacji – monitoring zużycia energii elektrycznej. Z jego wykorzystaniem mamy dostęp do zgromadzonych w koncentratorze danych, z możliwością ich prezentacji w postaci tabeli lub wykresów. Wszystko to odbywa się w prosty sposób i może być przeprowadzone bez złożonej wiedzy informatycznej. Dane mogą być rejestrowane lokalnie na karcie SD, a także mogą być przesyłane do chmury, zarówno dedykowanej dla urządzeń ICP DAS IoTstar jak i Windows Azure, skąd mogą być dalej udostępniane.

Proponujemy zestaw startowy którego koszt zaczyna się już od 800 USD. Jest on zbudowany z pełnowartościowych urządzeń, które mogą następnie pracować np. na hali. Sam zestaw startowy pozwala na sprawdzenie w praktyce, czy funkcjonalność rozwiązania jest właściwa. A w miarę przypływu środków na inwestycję, wiedzy i pomysłów- rozbudowywać instalację i zastosować inne scenariusze oszczędzania energii. Więcej informacji nt. zestawu startowego znajdą Państwo pod linkiem>>

W sprzyjających warunkach rozwiązania jakie popularyzujemy do pracy w przemyśle (pomiar prądu do 2,5kA) koszty punktu pomiarowego (cena wraz z przekładnikiem!) są po prostu przystępne, bo jak inaczej nazwać cenę 50 USD za punkt pomiarowy.

A mierzone są:

  • napięcie;
  • prąd
  • moc czynna, bierna, pozorna;
  • współczynnik mocy;
  • częstotliwość.

Zależnie od wersji układu pomiarowego przekładniki znajdujące się na wyposażeniu pozwalają na pomiar 60A, 100A, 200A, 300A, 400A.

Dla wyższych wartości natężenia przewidziano zastosowanie układów pomiarowych wyposażonych w cewki rogowskiego poszerzających zakres pomiarowy (zależnie od wersji) do 500A, 1000A, 2000A.

Więcej informacji o architekturze i działaniu PMMS znajdą Państwo w zakładce Architektura PMMS, pod linkiem>>

Przedstawicieli firm zainteresowanych tematem oszczędzania energii, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: pmms@jm.pl